top of page

   Poradnia leczenia uzależnień to miejsce, w którym możesz podjąć terapię. Terapia w poradni polega na spotkaniach psychoedukacyjnych i terapeutycznych. W pierwszej kolejności dowiesz się czym jest uzależnienie od alkoholu. Rozpoznasz, że osoba uzależniona pije nie dlatego, że chce pić, ale dlatego, że jest chora. Tak, to czego doświadczasz może być chorobą. Możliwe, że wiele razy słyszałeś, że osoba, która pije gdyby tylko chciała mogłaby przestać. Często nie jest to takie łatwe. Wiele osób uzależnia się od alkoholu i zaprzestanie picia jest dla nich naprawdę trudne. Mimo, że nie chcą pić, trudno jest im zakończyć sięganie po alkohol.   

Na kolejnych spotkaniach psychoedukacyjnych zobaczysz jakich narzędzi możesz użyć, aby ułatwić sobie wejście w abstynencje.
Jest wiele metod, które są pomocne w osiągnięciu tego celu. Jeśli w rzetelny sposób użyjesz tych narzędzi, zobaczysz, że abstynencja
a później trzeźwość jest możliwa.
 

Może pomyślałeś, że jeśli sobie postanowisz, że nie będziesz pić to z pomocą Twojej silnej woli poradzisz sobie z alkoholem? Pomyśl
o swoim piciu jak o zapaleniu płuc. Czy jeśli postanowisz, że nie będziesz kaszlał i że nie będziesz miał gorączki to te objawy miną?
Nie! Jeśli na siłę (silną wolą) będziesz zatrzymywał odruch kaszlu to przez jakiś czas nie będzie go, ale za moment możesz zacząć kaszleć jeszcze mocniej. Żeby objawy minęły chory na zapalenie płuc musi iść do poradni lub szpitala. Lekarz go przebada, przepisze leki
i powie co zrobić, aby objawy powoli mijały.
 

Podobnie jest z piciem alkoholu. Leczenie nie ma nic wspólnego z tzw. silną wolą. Często jest tak, że po kilku dniach, a może nawet tygodniach osoba, która piła wraca do tego samego stanu lub nawet zaczyna pić więcej. Aby wychodzić z trudności związanych
z alkoholem, należy skorzystać z fachowej wiedzy specjalistów i lekarzy. W poradni otrzymasz wszystko co potrzebne do trzeźwości.
Kiedy już będziesz miał wiedzę i narzędzia, będziesz ich używał każdego dnia, wówczas wejdziesz w trzeźwy etap swojego życia.

       Nasz Poradnia działa od września 2017 r. Jest finansowana  ze środków Gminy i Miasta Miechów oraz NFZ. Przed wizytą warto skontaktować się z nami drogą telefoniczną. Do Poradni Leczenia Uzależnień i Współuzależnienia nie jest wymagane skierowanie  od lekarza psychiatry – dotyczy to zarówno porad udzielanych pacjentom uzależnionym jak i współuzależnionym.

Zapraszamy z:

 - aktualnym dowodem osobistym;

- wypisem z ośrodka stacjonarnego (jeśli pacjent odbył terapię w takim ośrodku)

bottom of page